Kas oled kunagi mõelnud, mida päriselt sellega mõeldakse kui räägitakse hobidest? Kõik me tahame elada õnnelikult ning hobid võivad olla tegelikult just see, mis annaks elule tähenduse ja täidaks hinge rahulolu tundega.
Üldlevinud definitsioon hobide jaoks võib olla küll lihtsalt vaba aja tegevus või mingi tegevus, millega tegeletakse siis, kui töö- ja/või perekohustused ei kammitse. Tegelikult võiks aga veelgi kaugemale minna ning teha nii, et hobidest kujunekski meie elu raskuskese.
Õigustatud küsimus võiks olla ehk, et millised hobid annaksid meie elule päriselt tähenduse ja oleksid ka jätkusuutlikud selles mõttes, et viiks elu edasi?
Hobi ei pea ju olema sugugi ainult purjetamine, markide kogumine, kasiinos mängimine või mõni muu üsnagi “tähtsusetu” ajaviide. Lõppude-lõpuks võiks hobi isegi sulanduda kokku meie elukutsega või olla vähemalt mingis kokkupuutepunktis.
Kas ka lihtsalt igavlemine võib olla hobi?
Võib-olla oled kuulnud, et mõned edukad inimesed räägivad, kuidas nad teevad kõike täiega. Töötavad täiega ja puhkavad täiega. Kas siis lihtsalt niisama olles peaks ka seda kuidagi tähenduslikult püüdma teha?
Tegelikult on puhkehetked sama olulised kui töö. Tuleb aeg, kui me ei jaksagi enam tööd teha ning siis võib-olla puhkama õppimine juba tõeliselt raske.
Olles pidevalt harjunud rakkes olema, pulbitseb aju mõtetest ja ideedest ning niisama oluline võib tunduda palju raskem koorem kanda kui millegi tegelemine või millegi peale mõtlemine.
Tänapäeva kiire tempoga maailmas ei räägita puhkamisest midagi head. Selleks, et vahel lõõgastuda, peab olema üsna egoistlik.
Ikka tunnustatakse neid, kes kogu aeg midagi teevad ja mingeid asju ajavad. Mitte neid, kes niisama lobisevad ja armastavad ka aega maha võtta.
Lõppude-lõpuks ei ole siin mingit õiget ega valet teguviisi. Ometigi võib igavlema õppimine olla üsnagi huvitav väljakutse.
Hobimängurist patoloogiliseks sõltlaseks
Igavlemisest juba natuke rääkisime. Mõne mehe jaoks on igavlemine aga hukatuslike tagajärgedega. Kui midagi asjalikku pole teha, hakatakse tegema lollusi. Olgu selleks siis õunaraksus käimine kuni narkokaubanduseni välja.
Ehk siis igavlemist tuleb õppida ning see polegi nii lihtne. On neid, kes leiavad, et vabal ajal on tore ka raha peale panuseid teha. Miks ka mitte? On ju levinud mõttemall, et niisama jutumehed ei kõlba kuhugi. “Asjaks” läheb alles siis, kui raha on vahel.
Online kasiinod ja kihlveokontorid hoolitsevad selle eest, et oleks keegi, kes kihlveod vastu võtab ning sündmuse lõppedes rahad välja maksaks vastavalt siis kellel õigus oli. Seejärel pole enam midagi vaielda ega rusikatega vehkida.
Tasuta Boonus lehel avaldame informatsiooni Eesti online kasiino kampaaniate kohta ning hoiame silma peal, millised on üldse huvitavamad online kasiino platvormid. Võib ju isegi väidelda, et kõik online kasiinod Eestis on sarnased nagu sukk ja saabas. Päris nii see siiski ei ole.
Tasuta Boonus lehel arutleme ka selle üle, millised on hasartmängurluse mõjud laiemalt ühiskonnas. On ju teada, et mängutööstusele pannakse süüks kõikvõimalikke hädasid, mis üksikisikuid, pere- ja sõpruskondi ning ühiskonda laiemalt tabavad.
Probleemne mängurlus
Probleeme mängurlus on huvitav teema ning kui ise sellega kokku puutunud ei ole, siis on tegelikult raske põhjapanevat arvamust sellest välja kujundada.
Keegi ei kahtle, et rahamängud on haavatavamate inimeste jaoks üks väljund, kuidas enda käsutuses olevad rahalised vahendid ära kulutada. Raha kaotamine on aga siinkohal ainult üks negatiivne tagajärg nende jaoks, kes mängudel piiri pidada ei suuda.
Kõik me teame kedagi, kes on hädas alkoholismiga, kedagi, kes ei suuda loobuda suitsetamisest, kedagi, kes tarbib mõnuaineid. Tänapäeval väljenduvad inimeste rahuldamata vajadused ka söömishäiretes ja mitmesugustest käitumishäiretes, mida on hakatud isegi “normaalseks” pidama.
Teadlased, eeskätt aju-uurijad on teinud mitmeid olulisi ja huvitavaid järeldusi inimeste kohta, kes ei suuda kasiinos mängimist lõpetada olenemata sellest, et mängurlusel on negatiivsed tagajärjed inimese rahalisele olukorrale ja suhetele teise inimestega. Vaatame neist mõnda lähemalt:
- Mängurlus võib osutuda ohtlikuks nende jaoks, kes on kimpus ka teiste sõltuvustega, näiteks alkoholism, suitsetamine, mõnuained jpms
- Probleemsele mängurlusele peetakse eriti vastuvõtlikeks neid, kes elavad üksi ning kes kalduvad pigem sotsiaalsele isoleeritusele
Mis on sõltuvushaigused ja miks inimesed satuvad nende küüsi?
Sõltuvuste küüsis vaevlevatel inimestel on kahjuks rahuldamata vajadused ning seda muuta on keeruline. Mitte kunagi ei teki olukorda, mil kõigi inimeste vajadused on ühtlaselt ja kestvalt rahuldatud.
Probleem tekib siis, kui meelemürke pakkuvad ärid ja ka kasiinod üritavad agressiivselt oma kaupu ja teenuseid reklaamida luues kujutluspildi, et sõltuvushaiged võiksid neilt mingit kiiret abi leida.
Mistahes vaimsete probleemide korral võib ajutist leevendus leida küll medikamentidest, meelemürkidest, seksuaalsetest kogemustest ja mängurlusest. Pikemas perspektiivis need “abivahendid” siiski mingit kestvamat lahendust ei paku, välja arvatud sel kujul, et keelitavad uuesti oma kaupu ja teenuseid tarbima, et korraks valu alla suruda.
Vaimsete haiguste, näiteks söömishäirete, tekkepõhjuseid iseloomustatakse läbi erinevate psühholoogiliste protsesside. Tavaliselt ulatuvad nende protsesside juured meie lapsepõlve kui meie aju arenes kiirelt ja omandas esmased ellujäämiseks vajalikud instinktid. Söömishäirete puhul arvatakse näiteks, et üheks põhjusteks võib-olla viha, mille inimene on selle välja elamise asemel enda vastu suunanud. Allasurutud emotsioone peetakse põhjuseks ka paljude teistele haiguste väljakujunemisel.
Järeldused
Tasuta Boonus lehe kirjutajad on hasartmängude tööstuses toimetanud juba ligi 10 aastat. Oleme kokku puutunud probleemsete mänguritega ja mängude pakkujatega.
Meie aus hinnang on, et jah, hasartmängude pakkumine peaks olema rangelt reguleeritud riigi poolt, täpselt nii nagu mängurlus praegu Eestis on. See on vajalik, et mängude pakkujad saaksid oma äri ajada ja mänge pakkuda, kuid samal ajal ei kasutataks keelatud võtteid, et haavatavamaid inimesi kuidagi nende hädas ära kasutada.
Väga oluline teema on hasartmängude reklaam, mis praegu tegelikult meedias ja ka tänavapildis on vägagi nähtav. Samamoodi nagu alkoholi või tubaka reklaam, võiks ka hasartmängude reklaam alluda rangematele reeglitele.