Kas oled kuulnud vastutustundlikust mängimisest?
Tegemist on kasiinode, mängutootjate, riikide ja mängijate jaoks väga olulise teemaga, sest tagab selle, et meelelahutuse kogemus toimuks turvalises keskkonnas.
Eestis on hasartmängude pakkumine rangelt reguleeritud ja kõik operaatorid peavad tagama, et tagatud on turvaline ja aus kohtlemine kõigile mängijatele.
Kui hobist saab sõltuvus
Tehnoloogia areneb kiiresti ning arvutimängusõltuvus on juba ammu tõsine probleem.
Eriti haavatavad on noored, kellel on oht libiseda virtuaalmaailma, vältides reaalse elu väljakutseid.
See on ka üks põhjuseid, miks hasartmängude mängimist ei lubata enne 21. eluaastat. Spordipanuseid saab teha alates 18. eluaastast.
Tee soovi korral läbi meie lühike mänguharjumuse test. Tegemist on meelelahutusliku testiga, mis annab aimu, kus skaalal võiksid oma mänguharjumustega paikneda.
Hasartmängude Enesehindamine
Vasta allolevatele küsimustele, et hinnata oma võimalikku hasartmänguriski:
Kuidas mängida vastutustundlikult?
Online kasiinod on kohustatud pakkuma võimalust seada oma kontole sissemakse-, läbimängimise- ja ajalised piirangud.
Nii tagatakse, et mängijad hindavad oma võimalusi ning seavad piirangud, et mitte kulutada rohkem kui nad saavad endale lubada.
Vastutustundlik mängimine ei ole pelgalt ebamugavus, vaid see lihtsustab mängija elu, võimaldades nautida hasartmänge ohutult.
Eestis on teadlikkus sellest tõusnud ja see pole lihtsalt sõnakõlks, vaid praktiline meede, mis aitab vältida probleeme.
Pane piirid kohe paika
Enne uue mängukoha proovimist mõtle hoolikalt läbi kui palju saad hasartmängudele kulutada.
Esmapilgul võib see tunduda üleliigne, kuid pikemas perspektiivis tasub see end kuhjaga ära. Näiteks saad määrata sissemakse ülempiiri või ajapiirangu, mis aitab vältida kulutamist üle oma võimete.
Milliseid vastutustundliku mängimise tööriistu pakutakse?
Eestis on vastutustundlik mängimine seadusega reguleeritud ja Maksu- ja Tolliamet (EMTA) jälgib hoolikalt, et kõik litsentsiga kasiinod järgiksid kehtivaid nõudeid.
Mängijatele pakutakse paindlikke tööriistu, mis hõlmavad:
- lubatud panuse suuruse ülempiiri
- maksimaalsete panuste piirangut teatud perioodi jooksul
- mängusessiooni ajalisi piiranguid
- kasiinokeeld kuuest kuust kuni kolme aastani.
Need piirangud aitavad tagada, et mäng jääb meelelahutuseks ja ei vii kulutamiseni, mis ületab mängija võimalusi.
Kasiinokeeluga mängimine
Kasiinokeelu seadmine on mõeldud selleks, et kaitsta mängijat hasartmängude kahjulike mõjude eest.
Kui oled kehtestanud endale hasartmängu piirangu Eestis, siis ei saa sa panuseid teha üheski Eestis litsentseeritud kasiinos, olgu selleks füüsiline või online-kasiino.
See piirang kehtib kõikidele Eestis tegutsevatele mänguportaalidele.
Siiski on oluline märkida, et kasiinokeeld kehtib ainult Eesti mängukohtades.
Välismaistes online kasiinodes on mängimine endiselt võimalik, kuid seda ei soovitata mitmel põhjusel. Esiteks, välismaisetel kasiinodel puuduvad Eestis kehtivad kohustused, nagu vastutustundliku mängimise tagamine või maksude tasumine mängijate eest.
Teiseks, välismaised kasiinod ei pruugi järgida samu turvastandardeid ega paku mängijatele samasuguseid garantiisid nagu Eesti litsentsiga kasiinod.
Kui oled seadnud endale kasiinokeelu Eestis, on soovitatav seda ka järgida, et kaitsta ennast võimaliku sõltuvuse süvenemise eest.
Välismaal mängimine võib tühistada sinu jõupingutused vastutustundlikult mängida ja vältida võimalikke kahjulikke tagajärgi.
Hasartmängu keelu tühistamine
Kui soovid hasartmängu piirangu tühistada, tuleb esmalt oodata määratud perioodi möödumist. Seejärel pead ühendust võtma Maksu- ja Tolliametiga, et piirang eemaldada.
Oluline on meeles pidada, et piirangu eemaldamine ei toimu automaatselt ja mängija peab selleks ise sammu astuma.
Kasiinosõltlaste nimekiri
Eestis on võimalus end registreerida nn kasiinosõltlaste nimekirja, mille kaudu piiratakse ligipääsu hasartmängudele. See on osa riiklikust strateegiast, mis aitab mängusõltlasi kaitsta edasiste probleemide eest.
Kui tunned, et mängimine väljub kontrolli alt, võib see olla samm, mis aitab sul taastada kontrolli oma elu üle.
Hasartmängu piirangu registreerimine
Kui mängimine hakkab igapäevaelu häirima ja mängupiirangutest ei piisa, võid Maksu- ja Tolliameti kaudu taotleda hasartmängu piirangu registreerimist. See piirang välistab võimaluse mängida kõigis Eestis tegutsevates kasiinodes, sealhulgas internetis.
Hasartmängu piirangu registreerimine toimub Maksu- ja Tolliameti kaudu. Selleks tuleb sisse logida EMTA keskkonda ja valida “Registrid ja päringud” ning seejärel “Hasartmängu piirangu registreerimine”. Siin saad määrata, millistele mängudele soovid piirangut ja kui pikaks ajaks (6-36 kuud).
- logi sisse EMTA keskkonda, vali “Registrid ja päringud” ning seejärel “Hasartmängu piirangu registreerimine”.
- saad valida piiranguks 6-36 kuud.
- keelu lõppedes tuleb piirang eemaldada, vastasel juhul jääb see kehtima.
- kasiinokeeld garanteerib, et sinu andmeid ei saa kasutada ühegi konto loomiseks ega sissemakse tegemiseks Eestis litsentseeritud kasiinodes.
Hasartmängu piirangu kustutamine
Pärast määratud piiranguperioodi lõppemist tuleb piirang eemaldada, vastasel juhul jääb see kehtima. Selleks tuleb taas pöörduda Maksu- ja Tolliameti poole ning taotleda piirangu kustutamist.
Piirangu kustutamine annab mängijale võimaluse uuesti hasartmänge mängida, kuid see peaks toimuma ettevaatlikult ja vastutustundlikult.
Kasiino vanusepiirang
Eestis kehtib kasiinodes range vanusepiirang. Hasartmängude mängimiseks peab olema vähemalt 21-aastane.
Spordipanuseid võib teha alates 18. eluaastast, kuid kasiinomängudele kehtib kõrgem vanusepiirang. See aitab kaitsta noori täiskasvanuid, kes võivad olla vastuvõtlikud sõltuvustele ja liigsetele kulutustele.
Hasartmänguseadus
Eesti hasartmänguseadus reguleerib hasartmängude korraldamist, litsentsimist ja vastutustundliku mängimise nõudeid.
Seadus sätestab selgelt, millised tingimused ja piirangud peavad olema täidetud, et kasiinod saaksid Eestis seaduslikult tegutseda. See tagab mängijate õiguste kaitse ja ausa mängukeskkonna.
Maksu- ja Tolliamet
Maksu- ja Tolliamet (EMTA) mängib Eestis olulist rolli hasartmängude järelevalves.
EMTA haldab mängijate piiranguid ja tagab, et kõik Eestis tegutsevad kasiinod järgivad kehtivaid seadusi.
Kui mängija soovib endale piiranguid seada või neid eemaldada, toimub see EMTA kaudu.
Hasartmängusõltuvuse nõustamiskeskus
Eestis on olemas spetsiaalsed nõustamiskeskused, mis pakuvad abi ja tuge inimestele, kes on hasartmängusõltuvusega hädas.
Nõustamiskeskused pakuvad nii psühholoogilist kui ka praktilist abi, aidates mängijatel sõltuvusest üle saada ja elada tervislikku elu.
Kui tunned, et oled sattunud hasartmängude lõksu, on oluline otsida abi enne, kui probleem süveneb.
Kokkuvõte
Hasartmängude mängimine võib olla põnev ajaviide, kuid on oluline teada võimalikke ohte.
Eestis kehtivad ranged piirangud ja mängijatel on võimalik seada erinevaid kaitsemeetmeid, sealhulgas kasiinokeeld internetis.
Kuigi piirangud Eestis on tõhusad, tuleb meeles pidada, et välismaistes kasiinodes kehtivad teistsugused reeglid ja riskid on suuremad, sealhulgas maksukohustuste puudumine ja tagatiste ebakindlus.
Kui vajad abi või soovid rohkem teada saada, loe Hasartmängusõltuvuse Nõustamiskeskuse lehelt.
Loe ka neid artikleid
Kasiinokeeld ja Vastutustundlik Mängimine - Korduma kippuvad küsimused
Mis on kasiinokeeld ja kuidas see toimib?
Kasiinokeeld on meetod, mille abil saab mängija piirata oma juurdepääsu online-kasiinodele ja hasartmängudele. Seda saab taotleda Maksu- ja Tolliameti (EMTA) kaudu ning keeld kehtib nii Eestis registreeritud kasiinodele kui ka rahvusvahelistele operaatoritele, kes aktsepteerivad Eesti mängijaid. Kasiinokeelu eesmärk on kaitsta mängijaid liigse hasartmängimise eest.
Kuidas saab internetis kasiinokeelu panna?
Kasiinokeelu internetis panemiseks tuleb pöörduda Maksu- ja Tolliameti (EMTA) kodulehele ja täita vastav avaldus. Avaldus on võimalik esitada nii ID-kaardi, Mobiil-ID kui ka Smart-ID abil. Kasiinokeeld hakkab kehtima kohe pärast avalduse kinnitamist ja selle perioodi jooksul ei saa mängija üheski litsentseeritud online-kasiinos mängida.
Kuidas eemaldada kasiinokeeld?
Kasiinokeelu eemaldamiseks tuleb samuti pöörduda Maksu- ja Tolliameti poole. Keeldu ei saa siiski lõpetada kohe, vaid peab ootama keelu kehtivuse lõppu, mis on tavaliselt vähemalt 6 kuud. Pärast selle perioodi möödumist on mängijal võimalik taotleda keelu tühistamist.
Kas kasiinokeeld kehtib ka välismaistele kasiinodele?
Jah, kasiinokeeld, mis on seatud Maksu- ja Tolliameti kaudu, võib kehtida ka mõnedele välismaistele online-kasiinodele, kes järgivad Eesti regulatsioone ja aktsepteerivad kohalikke mängijaid. Siiski ei pruugi kõik välismaised kasiinod kasiinokeeldu automaatselt tunnustada, seega on oluline valida usaldusväärseid ja vastutustundlikke mänguplatvorme.
Mida teha, kui soovin mängida, kuid mul on kasiinokeeld?
Kui sul on kasiinokeeld ja soovid ikkagi mängida, tuleb arvestada keelu tingimustega. Soovitame pöörduda spetsialisti poole ja arutada põhjuseid, miks soovid hasartmänge jätkata. Kasiinokeeld on loodud selleks, et kaitsta sind võimalike kahjulike tagajärgede eest, seega võib olla kasulik kasutada seda aega alternatiivsete tegevuste leidmiseks.
Mis on EMTA kasiinokeeld ja miks see vajalik on?
EMTA kasiinokeeld on Eesti Maksu- ja Tolliameti poolt pakutav võimalus mängijatele oma hasartmängimise piiramiseks. See on oluline tööriist vastutustundliku mängimise edendamiseks, kuna aitab vähendada mänguriskidega seotud kahjusid, hoides mängijaid eemal kasiinodest ja muudest hasartmängukohtadest teatud perioodi vältel.
Kuidas kontrollida, kas kasiinokeeld kehtib?
Kasiinokeelu kehtivust saab kontrollida Maksu- ja Tolliameti e-teeninduses. Logi sisse oma ID-kaardi, Mobiil-ID või Smart-ID abil ja vaata oma keeldude staatust. Samuti võid võtta ühendust EMTA klienditeenindusega, kes saab sind aidata keelu kehtivuse kontrollimisel.
Mida teha, kui kasiinokeeld on kehtestatud ja soovin ikkagi vastutustundlikult mängida?
Kui sul on kehtestatud kasiinokeeld, on oluline võtta oma keeld tõsiselt ja järgida selle tingimusi. Kasiinokeeld on loodud selleks, et aidata mängijatel vältida hasartmängimise negatiivseid mõjusid ja parandada nende elukvaliteeti. Vastutustundlik mängimine tähendab, et oskad ära tunda oma piire ja vajadusel otsida abi spetsialistidelt.