Minu investeerimisteekond võhikust kogenud investoriks

investeerimine

Eestis on lugematult hulgal “investeerimiseksperte”, kes arvavad, et teavad seda võlunippi, kuidas teised turuosalised üle kavaldada. Tegelikult polegi küsimus selles, et kuidas teised üle kavaldada või et kuidas leida see hetke kõige parem investeerimistoode.

Mõtted tänapäeva heaolu- ja infoühiskonnast on seinast-seina. Sama kehtib ka info investeerimise kohta info otsimisel.

Enne, kui hakkan rääkima oma investeerimisteekonnast, ehk oleks õige aeg põgusalt vaadata, millised võiks olla need põhjused, miks üldse oma pead hakata investeerimisega “vaevama”.

      1. Minu motivatsioon investeerimisega tegelema hakata oli eesmärk raha kuidagi teenima panna ehk siis vältida olukorda, kus inflatsioon raha väärtuse ajas lihtsalt ära sööb. See pole mingi müüt vaid toimub just praegu 2023. aasta keskel eriti reljeefselt.Mitmed riigid üle maailma, kus on kasutusel mitte nii tugev valuuta, on püsti hädas. Ehk parim näide on Argentiina, kus raha väärtus tugevamate valuutade nagu euro ja dollar, suhtes langeb märkimisväärselt iga päevaga.
      2. Lisaks inflatsioonile on põhjuseid veel. Ajalooliselt näitavad numbrid, et aktsiate tootlus pikemate perioodide peale on tõusutrendis. See tähendab, et aktsiatesse investeerides on 10-20 aasta pärast nende väärtus märgatavalt suurem. Siinkohal on oluline märkida, et mitte kõigi aktsiate väärtus ajas ei kasva, kuid sellest natuke hiljem.
      3. Kindlasti on põhjuseid investeerimisega alustamiseks veel. Näiteks võivad nendeks olla soov kiiret tulu teenida, sotsiaalne surve, uudishimu, lihtsalt emotsioon või miks mitte ka näiteks olukord, kui mõne ettevõtte toode või teenus väga meeldib.

Minu investeerimisteekonnal on kõige kesksemat rolli mänginud Eesti koolitaja ja autor Taavi Pertman. Tegemist on psühholoogiaharidusega investeerimishuvilisega, kes on loojaks ja autoriks RahaFoorum veebileht-blogile, Raharaadiole ja kes andnud välja ka Alustava Investori Käsiraamatu mitu osa.

Olulise panuse Eesti investorkogukonda on andnud ka Jaak Roosaar ja Kristi Saare, kuid nende stiil ja lähenemine on Taavi Pertmani omast palju julgem ja emotsionaalsem. Kuna ise olen konservatiivne investor, siis Pertmani lähenemine haakub mu mõttemaailmaga suurepäraselt.

Kui juba Roosaar ja Saare jutuks tulid, siis mainiks kohe ära, et kinnisvarasse investeerimine on minu jaoks suhteliselt “tume maa”. Praktiline kogemus kinnisvara ostmisega/müümisega puudub. Järgnevas postituses seega puudutan antud teemat ainult väga põgusalt. Peamiselt selle koha pealt, et miks mind kinnisvarasse investeerimine ei huvita.

Kuidas mul läinud on

Investeerimine on selline teema, et tahes-tahtmata tuleb enda ja teiste “rahakotti” piiluda. Kuidas muudmoodi aru saada, et kas raha paigutamine ühte või teise instrumenti on asja ette läinud. Investeerimise puhul on tegu siis mitte rahakotiga vaid portfelliga.

Portfell ei pruugi olla alati likviidne st. et seda ei saa päris igal ajal ja endale soodsatel tingimustel rahaks teha. Lisaks kaasneb sel juhul maksukohustus.

Minu kogemus

Alustasin investeerimisega tõsisemalt 2018. aastal. Enne seda oli vaba raha väga vähe. Lisaks ei tundnud ma, et oleks üldse aru saanud, kuidas see asi käib ja kuidas ma reaalselt võiksin investeerimisega raha teenida.

Tänasel päeval 4.5 aastat hiljem, tuleb tõdeda, et kõige rohkem olen ma tänulik nendele õppetundidele ja mõttemaailma muutusele, mis investeerimise kohta lugedes, sellel teemal teistega suheldes ja selle üle mõeldes olen saanud ja mis on toimunud.

Minu jaoks on selge, et investeerimine on mõtteviis. See kandub üle meie igapäeva elu valikutesse ja hoiakutesse. Kui me ei investeeri, siis laias laastus võib öelda, et tööga teenitud raha puhul on küsimus, et mille peale see laiaks lüüa. Kui inimene tegeleb investeerimisega, siis on põhiküsimus aga, et kuhu raha paigutada nii, et sellest ka tulevikus tolku oleks..?

Kui ma kõik oma investeeringud kokku löön, mille hulka kuuluvad laenud ühisrahastusplatvormidel ja aktsiate ostmine, siis olen võib-olla 1000 EUR plussis. Kõlab naeruväärselt, kuid nii võib vabalt juhtuda igaühel. Minu puhul lipsas sisse üks ühisrahastusplatvorm, mis pillid kokku pakkis ning investorite raha ka koos “pillidega” sisse pakkis 🙂

Mõned mõtted

Lähme aga tagasi algusesse. See oli 2018. aasta sügise algus. Oli tekkinud natuke vaba raha ja teeni raha internetis oli juba päris levinud kontseptsioon. Ehk siis see polnudki nii keeruline. Panin alustuseks mõned sajad eurod Mintos ühisrahastusplatvormil hakkama. Summad olid väiksed ning nüüdseks olen juba ammu kõigist ühisrahastusplatvormidest väljunud.

Minu jaoks on keeruline hinnata mingite tundmatute laenukontorite usaldusväärsust, rääkimata platvormidest. Investeerimise puhul tuleks püüda aga esimese asjana hinnata riski ning alles siis kõrvutada seda oodatava tootlusprotsendiga.

Minu hinnangul on pea kõik investeerimistooted nii-öelda üle hinnatud. Ainuke lootus ongi pikas perspektiivis raha teha, sest kui vaba raha on, siis kuhugi tuleb see paigutada.

Hetkel on mu investeerimisteekond natuke nagu tupikus, sest tekkinud on umbusk platvormide vastu, kuhu raha on paigutatud. Kahjuks ei ole paremaid platvorme leidnud ega pole neid ka kuskil võtta. Seega tuleb kannatada ja loota, et kõik läheb hästi.

Kui rääkida investeeringutest, mis oleks mulle rohkem mokkamööda, siis hoian silmad lahti kinnisvara osas. Kuna elustiil on väga liikuv, siis pole endiselt midagi ostnud ning midagi pole ka silmapiiril.

Teema laienduseks tooks välja, et kõige rohkem investeerin oma aega tervisesse. Teen sporti, püüan vaimselt olla heas vormis ning pingutan, et ka sõprussidemetega joonel püsida. See pole lihtne, kuid on vaeva väärt. Lähme nüüd aga tagasi aktsiate juurde. Tahaksin välja tuua oma viimase aja tähelepanekud ja mõtted sellel teemal.

Investeerimine aktsiatesse.

Eksirännakud investeerimise maailmas on mind viinud aktsiatesse investeerimise juurde. Tegemist on väga mugava võimalusega osta osalusi ettevõtetest ning loota, et ka tuleviku investorid samu aktsiaid ostavad ning hind kerkib.

investeerimine

Mida aktsiatesse investeerimisel silmas pidada?

Aktsiaid saab osta internetipangas või siis mõnel spetsiaalsel platvormil, mis pakub seda võimalust. Oluline on tähele panna, milliseid tasusid pangad ja platvormid aktsiate ostu/müügi ja aktsiate hoidmise eest küsivad. Isegi kui mõni platvorm reklaamib tasuta investeerimist, siis päris tasuta ükski neist siiski pole.

Hetkel kasutan LHV, Swedbank, Interactive Brokers ja Lightyear teenuseid. Hindan neid suhteliselt võrdväärseteks platvormideks. Igaühel omad head ja vead. Kõik neli on siiski suhteliselt usaldusväärsed.

LHV puhul ei meeldi mulle nende kallid teenustasud. Välismaiste aktsiate ostmine/müümine ja hoidmine on päris kulukas. 2022. aastal tasusid küll pisut langetati.

Interactive Brokers võiks siit nimekirjas olla kõige parem, sest pakub turu kõige soodsamaid tehingutasusid. Olgu selleks siis aktsiate ostmine/müümine või valuutavahetus. Interactive Brokers on konkurentsitult parim valik kui tahta asjaga tõsisemalt tegeleda.

Aktsiaid ostes eelistan laiapõhjalisi indeksfonde ja ETF. Vahel olen emotsiooni pealt ostnud ka üksikaktsiaid, kuid seni olen pigem väikses miinuses.

Kokkuvõte

Minu jaoks kogu asja moraal on, et kuigi pangakontol raha “põleb” siis ikkagi on see parem variant kui paigutada raha mõnda investeerimistootessse, millest eriti hästi aru ei saa või mille puhul tundub, et risk on suurem kui oodatav tootlusprotsent.

Vana tõde: investeerimine on maraton, mitte sprint. Isegi, kui vahel tundub, et pole nagu midagi osta, siis varem või hiljem need võimalused tekivad. Ajaga kujuneb ka parem arusaam, milline on hea investeering ja milline mitte.

Peaaegu alati on hea investeering just laiapõhjalised indeksfondid. Siin on aga üks aga. Ka fondidesse tasub paigutada ainult seda raha, mida tead, et lähima 5-10 aasta jooksul sul vaja ei lähe. Kui mingil hetkel läheb ruttu seda raha vaja, siis võib olla just parasjagu majanduslangus ja turud madalal ning saad oma investeeringu pealt vähem raha tagasi.

Mis aga võib-olla et kõige olulisem, siis ka investeerimisel nagu eluski tuleb esmalt välja mõelda, kuidas püstitada ja saavutada eesmärke ning mitte läbi põleda? Sellest kõigest pikemalt juba aga meie Elustiili Blogi rubriigis.

Loo Interactive Brokers konto ja saad kuni 1,000 $!

*iga 100 $ väärtuses sissemaksete eest saad 1 $ eest Interactive Brokers Group aktsiaid

Tasuta aktsiad

Lightyear on hetke kõige mugavam investeerimisäpp algajale. 10 € saavad kõik, kes teevad min. 50 € sissemakse platvormile.

10 € alustamiseks